Czym jest detox i na czym polega odtrucie alkoholowe?

Alkoholizm jest wyjątkowo wyniszczającą chorobą. Przynosi cierpienie zarówno osobom uzależnionym, jak i ludziom z ich otoczenia. Jednym z pierwszych etapów walki i z tym dotkliwym problem jest detoks alkoholowy. Chociaż nie jest on w stanie całkowicie wyleczyć z choroby alkoholowej, stanowi najlepszy wstęp do podjęcia rzeczywistej terapii.

Odtrucie alkoholowe

Detoksykacja to proces polegający na oczyszczeniu organizmu z alkoholu oraz toksycznych związków powstających w wyniku jego trawienia. Odtrucie alkoholowe to zazwyczaj pierwszy, a przy tym niezwykle kluczowy etap odwyku. Detox powinien być przeprowadzany pod ścisłą kontrolą personelu lekarskiego. Pacjent potrzebuje w tym okresie również wsparcia psychologicznego, pozwalającego na uzyskanie motywacji niezbędnej do podejmowania kolejnych kroków w walce z chorobą. Czas przebiegu oraz sposób przeprowadzania detoksu alkoholowego zależy od rozmaitych czynników, takich jak m.in. kondycja zdrowotna, wiek oraz płeć pacjenta. Odtruwanie alkoholowe powinno być przeprowadzane w specjalnym ośrodku odwykowym, w którym zatrudniani są profesjonalni lekarze oraz wyszkolony personel medyczny.

Więcej szczegółów znajdziesz pod adresem: http://leczyc.pl/leczenie-alkoholizmu/detoks-alkoholowy/

Diagnostyka przed detoksem

Pierwszym etapem procesu detoksykacji jest fachowa diagnostyka stanu pacjenta. Pozwala ona na rozpoznanie dolegliwości towarzyszących chorobie alkoholowej oraz określenie stopnia zaawansowania uzależnienia. W celu opracowania najbardziej właściwej strategii działania oraz zaoferowania skutecznej pomocy, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. W ten sposób dowiaduje się wszystkiego na temat długości ciągów alkoholowych oraz związanych z nimi objawów. Początkowy etap detoksykacji pozwala również na na ogólną ocenę stanu chorego. Dotyczy to m.in. układu krążenia oraz układu oddechowego. Przeprowadzane są również badania neurologiczne i psychiczne.

Objawy zespołu abstynencyjnego

Kiedy przewlekły ciąg alkoholowy zostanie przerwany, organizm osoby uzależnionej ulega znacznemu osłabieniu. Doprowadza do stanu odwodnienia oraz zaburza gospodarkę elektrolitową, co u chorych przyzwyczajonych do spożywania dużych ilości alkoholu wywołuje wiele dotkliwych dolegliwości. W takiej sytuacji konieczne jest podanie odpowiedniej kroplówki, uzupełniającej niedobory witamin i mikroelementów. Następuje wówczas przywrócenie właściwego poziomu elektrolitów oraz skuteczne nawodnienie organizmu. Detoks alkoholowy znacząco łagodzi także objawy związane z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego, takie jak m.in. złe samopoczucie, lęki, bóle głowy czy drgawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *